آسیب های کرونا بر سلامت سالمندان

یک روانپزشک، کیفیت زندگی سالمندان را مهم تر از طول عمر آنان دانست و گفت: دو میلیون سالمند داریم که تنها زندگی می کنند

پانته آ آریا، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: وجود بعضی بیماری ها و تغییرات در توانمندهای سالمندان اجتناب ناپذیر است اما می توانیم با پیشگیری از بروز بیماری ها با رفتار مناسب و دوری از عوامل خطر زا مانند کنترل وزن، پیشگیری از دیابت، کنترل فشارخون و فعالیت ورزشی مناسب و توجه به بیماری در سنین پایین تر دوران سالمندی بهتری را پیش رو داشته باشیم.

وی با اشاره به شدت بیشتر آسیب پذیری سالمندان در دوران کرونا، گفت: طبیعی است در شرایط بحرانی مانند شیوع کرونا، سالمندان جز گروه هایی هستند که آسیب پذیری بیشتری به بیماری های جسمی با تشدید بیماری های زمینه ای دارند.

آریا ادامه داد: فشار خون بالا، مشکلات قلبی و عروقی و مشکلات تنفسی، جز شایع ترین مشکلات دوران سالمندی است که هر کدام از اینها می تواند یک عامل خطر برای ابتلا به کرونا و یا تشدید بیماری زمینه ای، در صورت بروز کرونا شود.

وی گفت: در ۷ ماه گذشته که کشور ما با شیوع بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کرد بالای ۵۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا را سالمندان تشکیل داده بودند و بالای ۶۵ درصد موارد فوت نیز شامل این گروه بود. پس توجه بسیار خاص و ویژه به گروه سالمندان در این شرایط، واجب و ضروری است.

این روانپزشک به موضوع سلامت روان سالمندان اشاره کرد و افزود: مشکلات سالمندان فقط بیماری های جسمی نیست، بلکه موضوع سلامت روان سالمندی به خصوص در دوران کرونا، از حساسیت بیشتری برخوردار است و لازم است ما به نیازهای روحی سالمندان نیز توجه داشته باشیم.

آریا ادامه داد: در حال حاضر ۸ میلیون و شاید کمی بیشتر، سالمند داریم که دو میلیون نفر آنها تنها زندگی می کنند. تنها زندگی کردن این افراد در شرایط کرونا که معاشرت ها کمتر می شود، می تواند برای سالمندان دردسر زا باشد.

وی افزود: در این دوران بسیار ضروری است که خانواده ها توجه خاصی به تغذیه سالمندانی که تنها زندگی می کنند، داشته باشند. ضمن اینکه لازم است با شیوه های جدید ارتباطی، تعامل خود با سالمندان را حفظ کنند و تا جایی که امکان دارد به آنان شیوه های برقراری تماس های مجازی و تصویری را آموزش دهند و ارتباط خود را به صورت مداوم با آنان حفظ کنند تا سالمندان دچار افسردگی سالمندی نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *